Przejdź do treści
Strona główna » Bilquis Mag » Jak dbać o jedwab?

Jak dbać o jedwab?

    Delikatny dla skóry, hipoalergiczny oraz wysoce estetyczny – taki właśnie jest jedwab naturalny, który wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju ubrań i akcesoriów. Jedwabne sukienki, koszule czy komplety do spania wymagają jednak szczególnego traktowania. I choć jedwab słynie ze swej wytrzymałości, swoją trwałość w dużej mierze zawdzięcza właściwej pielęgnacji. Chcesz wiedzieć, jak dbać o jedwabne ubrania, by zachowały niezmienny wygląd przez lata? Poniżej wyjaśniamy, jak prać, prasować i przechowywać jedwab, by nie uszkodzić jego struktury.

    Jak pielęgnować jedwabne ubrania?

    Przede wszystkim nie zaleca się prania jedwabnych ubrań w pralce. Lepszym rozwiązaniem jest krótkie pranie ręczne, najlepiej w letniej wodzie. Optymalna temperatura wody nie powinna wówczas przekraczać 20-30 stopni. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą im ciemniejszy jedwab, tym niższą temperaturę powinno się wykorzystywać. W czasie prania bielizny z jedwabiu oraz jedwabnych ubrań należy zrezygnować z szorowania, tarcia oraz wykręcania materiału. Nie wolno też stosować agresywnych chemicznie środków piorących i preparatów wybielających. Najlepiej sprawdzi się delikatny płyn do płukania, mydełko lub co ciekawe, naturalny szampon do włosów. Zastosowanie szamponu tłumaczy się tym, że jedwab ma podobną strukturę do struktury włosa.

    Wielu producentów jedwabiu zaleca też pranie na sucho. Rezygnacja z wody wynika z faktu, że pod wpływem wilgoci jedwab jest mniej odporny na uszkodzenia. Niemniej przy zastosowaniu się do wymienionych wcześniej zasad nie trzeba obawiać się prania ręcznego. Kolejnym krokiem po praniu jest suszenie, które w przypadku jedwabiu odgrywa kluczową rolę. Przede wszystkim nie należy wykręcać materiału. Jedwabną koszulę lub piżamę najlepiej osuszyć, najpierw układając ją na ręczniku, a następnie wieszając na wieszaku z dala od dostępu do słońca. Kiedy materiał jest jeszcze wilgotny, dobrze jest go wyprasować. Do szafy jednak można włożyć dopiero całkowicie suche ubrania. Warto przy tym pamiętać, by nie przyciskać jedwabnych ubrań ciężkimi swetrami lub jeansami.